Van egy vállalat, ahol a nagy tekintélyű vezető március 8-án személyesen köszönti a női kollégáit egy-egy cserepecske tulipánnal. Kedves gesztus, igaz?
Van egy vállalat, ahol még a széles szakmai ismeretrendszerrel és kitűnő kommunikációs készségekkel rendelkező nők sem kerülhetnek vezető pozícióba, de még a véleményük sem igazán esik latba egy-egy döntésnél. A vállalat nagy tekintélyű vezetője március 8-án személyesen köszönti a női kollégáit egy-egy cserepecske tulipánnal. Kedves gesztus, igaz?
Bár inkább ne adna virágot nőnapra.
Vezetők!
Ne adjatok virágot nőnapra! Adjatok inkább lehetőséget. Pontosabban hagyjátok meg a lehetőséget, mert adomány, kompenzáció nem kell. Csak az egyenlő feltételek.
Most sokan mondjátok: jó, akkor megadjuk a lehetőséget, tessék a nőnek cipelni, emelni, kőműveskedni, havat lapátolni, tüntetők ellen vonulni, magasba mászni. Én erre azt mondom: van nő, aki szeretné is ezeket végezni. És bizony, van férfi, aki pedig sírva menekül egy kétkilós szatyor cipelésétől. Ha a képességei alapján ítéljük meg az embert, akkor több eséllyel találunk egy feladatra rátermett embert - akármilyen nemű is legyen.
Ne adjatok virágot nőnapra! Adjatok inkább egyforma fizetést ugyanazért a munkáért. Egy kutatás szerint a magyar nő nettó ötvenezerrel keres kevesebbet, mint a férfi, és jóval kisebb az esélye vezetővé válni, mint a céges bulin letaperolódni.
Photo by Polina Zimmerman from Pexels
Ne adjatok virágot nőnapra! Inkább észre se vegyétek a nemünket egy állásinterjún vagy értekezleten. Persze, ezt azzal a nővel lehet könnyen megtenni, aki maga sem a nemi jegyeiből kovácsol előnyt. Évszázados berögződés, még dolgozni kell ezen.
Ne adjatok virágot nőnapra! Majd ad a párunk, apánk, fiunk, szomszédunk. Mert attól, hogy a munkánkban egyenjogúak volnánk, a magánéletünkben még megőrizhetjük női mivoltunkat. Aki szeretné, még palacsintát is süthet a virágért cserébe.