Női önvédelem tech segítséggel
2024. május 12. írta: HargitaiE

Női önvédelem tech segítséggel

Milyen okos megoldások segítenek közterületen sértetlennek maradni?

Igazából nem csak nőknek íródik ez a cikk, mert bárkit érhet támadás. Azokat az (a szó tech, valamint kobakot kopogtatós értelmében egyaránt) okos eszközöket és megoldásokat igyekszem végigjárni, amelyekkel élni lehet, ha veszélyes környéken, éjszakai utcán vagy egyáltalán: nem kétajtós szekrény testalkattal a külvilágban járunk. 

Cikkemet az ihlette, hogy rendszeresen futok nem kizárólag fényes nappal és forgalmas városközpontokban, és néhány hónapja éppen szülővárosomban esti futásom közben kezdett követni egy fekete, jobb, ha nem nevezem meg a márkáját, autó. Sztereotípiáim már a jármű láttán bekapcsoltak, de kicsit sem nyugodtam meg, amikor az autó lassan velem egy vonalban haladt egy főúton (én annak mentén a járdán). Hirtelen nem is tudtam, hogyan kérjek segítséget, hiszen ennyiért még nem vonul ki a rendőrség, a telefon- vagy messengervégen elérhető szignifikáns és hajszállal kevésbé szignifikáns másikak közül pedig a legközelebb tartózkodó is 250 km-re volt. Okosan kiválasztottam azt, aki Angliában él, és szememet nem levéve a fekete kocsiról, gyorsan értesítettem, hogy lehet, az a megtiszteltetés éri, hogy ő kommunikált velem utoljára. Hála az égnek végül nem kellett körbehívnia a szeretteimet, de azóta még egy ijesztő eset történt. Egy barátnőmre fényes nappal ordított rá egy vélhetőleg nem józan idegen, hogy mit tenne vele, ráadásul még követte is, a többit pedig nem részletezném, de szerencsére nem lett nagyobb baj. Az ijedtség épp elég. 

Nos, ezen esetek miatt döntöttem úgy, hogy válogatást készítek.

Valaki tudjon róla, merre jársz - akár élőben!

A legtöbb üzenetküldő appban van lehetőség átküldened a lokációdat bárkinek. Messengeren ahova az üzenetet írnád, annak a sávnak a környékén keress egy nyíl ikont. Whatsappon és Viberen ahol képet és egyebeket küldenél, ott oszthatod meg a helyzetedet. Előbbin ráadásul követhető formában. Emellett zűrös környéken járva jó, ha a füleden van valaki, mármint telefonkapcsolatban. 

Appok

A WalkSafe, BSafe vagy a Red Panic Button is hasonló célt szolgálnak, és még számos vészjelző app létezik. Jó tanács: előre teszteld! 

Hazakísérő Telefon

Van egy telefonszám, amit akkor hívhatsz, ha nem érzed magad biztonságban az utcán. Ez a Hazakísérő Telefon, melynek száma 06 80 442 422 . Hétfőtől szombatig 22-től hajnali 4-ig, vasárnap pedig 22-től 1-ig hívható, és azt kérik, egyből mondd be a neved és azt, hol vagy, és ne szabadkozz, ők ezért vannak, csak segíts nekik, hogy segíthessenek. 

pexels-lilartsy-1325619.jpg

Használd ki az okosórádat!

Sok okosóra, és főleg a komolyabb sportmodellek, rendelkeznek riasztási funkcióval. Állítsd be a legközelebbi elérhető egyént, és gyakorold be, hogyan kell gyorsan és feltűnésmentesen leadni a riasztást. Hasonló, hogy a sportórákon, de fitness appokban is be lehet állítani, hogy valaki követni tudjon téged - jelen esetben a védelmed érdekében, online. Ha zűrös helyen jársz, és az útvonalad előre tervezhető, küldd el valakinek, hogy honnan hova kell eljutnod. Gyanús mozgás vagy nem-mozgás esetén az illető autóba pattanhat, vagy riaszthatja a rendőrséget. 

Bónuszként egy kőkorszaki megoldás: civil kurázsi

Emlegettem a segélyhívást. Vajon joga van-e valakinek egy gyanús idegenre rendőrt hívni? Vajon riaszthatjuk-e a szerveket, ha egy barátunk GPS jele nem mozdul egy gettó szélén? Szerintem igen. Hívtam én már fel BRFK-t, amikor egy barátnőm adott időre nem jelentkezett egy boudoir fotózás után. Tárcsáztam már rendőrséget, amikor az esti futásomon nem kívánatos társam akadt. És voltam mindkét esetben vehemens. Kimentek-kijöttek, csak mondom. Ami szomorú hír a sok meghallgatatlanul maradt családon belüli erőszakos eset mellett. 

Végezetül hozzátenném, hogy a technika éppen ellenkezőleg, veszélybe is sodorhat minket: a mobilba temetkezve, fülest bedugva, ezres hangerőn zenét hallgatva közlekedés is sodorhat minket egy támadó karjaiba, de ezt talán mondanom sem kell. Ellenben annak, aki potenciális támadóként azonosítja magát az identitások végtelen tengerében, annak melegen tudom javasolni inkább az eszeveszett mobilozást bedugott füllel. Időnként hajlamos vagyok ehhez még hozzátenni, hogy egy gyorsforgalmin. 

A bejegyzés trackback címe:

https://beszeljunkmegis.blog.hu/api/trackback/id/tr1618402921

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Niki Mangu 2024.12.27. 11:33:25

A rendőrséges tanácshoz én is csatlakoznék; amikor anyuék kint voltak a telken és ellopta egy besurranó tolvaj a táskájukat, és kétségbeesve riadóztattak, hogy rohanjak át hozzájuk házat őrizni, nagyon profin tanácsot adtak, hogy mit csináljak. A telefonhívásom alapján bemértek, hogy hol vagyok, arra küldtek járőrt. Szóval, jó tapasztalatom van a rendőrséggel.

(Igen, az ősszel megbírságoltak gyorshajtásért... basszus, sajnos jogosan :D

HargitaiE 2025.01.02. 21:51:01

@Niki Mangu: Köszönöm a kommentet! Ez nagyon biztató történet.
süti beállítások módosítása