Kritikus lájk
2025. január 03. írta: HargitaiE

Kritikus lájk

Az online odafigyelésről

Nemrég írtam a pebblingről, de vannak még aspektusai az online szeretetnyelvnek. Ott van például a virtuális odafigyelés, akár a kritikus lájkok formájában. A címet kölcsönvettem, az érzés saját is.

Anna táncol. Időnként le is videózza egy-egy koreográfiáját, amit megmutat a barátjának. A barát elfoglalt ember, sokat van úton, ezért rendszerint elfelejti a kapott videót. Anna ilyenkor szomorú, mert szerette volna megosztani az örömét, sikerét azzal, akit szeret, és az őszinte visszajelzésre is nyitott lenne. 

Peti időről időre rákérdez a szeretteinél, hogy hogy vannak, mi újság velük, és boldog, hogy ezt viszonozzák is. A közeliek még úgy is számon tartják a születésnapját, hogy arról már nem dob fel értesítést a Facebook. 

Gergő gyakran oszt meg személyes tartalmakat a social mediában, és előfordul, hogy azt lesi, vajon a számára fontos ember észreveszi-e az új posztot, és reagál-e rá. Ez a fontos ember időnként kifejezi, hogy a fontosság kölcsönös, mégis amikor tettekről van szó, még ha egy ennyire apróságról is, a dolog nem jó véget ér.  

Peti boldog, Anna és Gergő nem. 

Vannak emberek, akiktől nagyon várjuk azt a kritikus lájkot, kommentet, beszélgetést, amit egy online közlésünk váltana ki. Jól esik egy jó szó, egy személyesebb hang, bármi a pebblingen túl. És ez nem mindig történik meg. Nos, ezt hívom én kritikus lájknak kölcsönvett kifejezéssel. 

pexels-olly-3784324.jpg

Photo by Andrea Piacquadio: https://www.pexels.com/photo/woman-in-white-long-sleeve-shirt-using-silver-laptop-computer-3784324/

Ha már akármilyen okból chatablakokban és social media platformokon kapcsolódunk, akkor ott kell jól kapcsolódnunk. Oda is át tudjuk vinni a szeretetnyelvünket, ha csakugyan szeretünk, ha csakugyan fontos a másik. Mert megtisztelő, ha a másik valami személyeset mutat: beenged a bizalmi körébe, megosztja az örömét, ad magából. Annyi, de annyi felületes inger ér minket, hogy legalább a fontos kapcsolatokat érdemes jól ápolni. Bénán hangzik, de igen, odafigyelve valakinek a megosztásaira. Mert közöl, mert üzen, mert neki az fontos. És nem baj, ha nem megy. Nem kell minden kapcsolatnak fennmaradnia. Furcsán hangozhat, de a lájkcsend éppen annak a jele lehet, hogy egy kapcsolat kifújt. Mert már vagy már itt, ezen a platformon nem érdekes. 

Érdemes persze tisztázni az okot, de valójában mindenkinek joga van a megbecsüléshez az online térben is. Mert ez pusztán a fizikainak egy akár ideiglenes, akár állandó kivetülése, de amit online érzünk, vagy épp nem érzünk, vagy éreznek irántunk, vagy éppen nem éreznek irántunk... az bizony a valóság, amivel szembe kell nézni. Na vajon ezt ki lájkolja? 

 

A bejegyzés trackback címe:

https://beszeljunkmegis.blog.hu/api/trackback/id/tr1518765728

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.
süti beállítások módosítása